Κυριακή, Αύγουστος 19, 2018

International Graduate Program at the Univ. of Tokyo

It is our pleasure to have been introduced to you and your department by Professor Koseki, in the Department of Civil Engineering at the University of Tokyo.  Please find attached information regarding our International Graduate Program in the Field of Civil Engineering and Infrastructure Studies. This offers advanced professional training and full scholarships (covering all tuition fees and living expenses) leading to the degrees of Master of Engineering and Doctor of Philosophy (Civil Engineering).

We would greatly appreciate it if you could introduce our International Graduate Program to both undergraduates and post graduates in your department. Students expecting to complete Bachelor’s or Master’s degrees before the end of September 2019 are eligible to apply for 2019 September admission. Applicants are requested to register online between 3rd September 2018 and 15th November 2018. The due date for submission of applications is for 2019 September admission is 30st November 2018.

The admission information along with some general information is available at our web sites:

Should you or your students have any questions concerning our program, please feel free to contact Foreign Student Office (FSO) by email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

We look forward to receiving applications from students and alumni in your department.