Διδακτορική διατριβή στον τομέα της αντισεισμικής συμπεριφοράς των γεφυρών – PhD HKUST & Khalifa University

Στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος ” An Innovative system for the control of dynamic response of bridges ” προκηρύσσεται θέση Υποψήφιου διδάκτορα με χρηματοδότηση από το Khalifa University (Abu Dhabi) και το Hong Kong University of Science and Technology (Hong Kong), και επιβλέποντες τους καθηγητές Ηλία Δημητρακόπουλο (HKUST, το οποίο και θα απονείμει τον διδακτορικό τίτλο) και Ανδρέα Κάππο (Khalifa University). Το αντικείμενο της διατριβής είναι “Study of the dynamic response of Moveable Shear Keys” και περιλαμβάνει κυρίως την υπολογιστική μελέτη (με μη γραμμική ανάλυση πεπερασμένων στοιχείων) ενός καινοτόμου τύπου διατμητικών κλειδών υπό σεισμική φόρτιση.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ