Ακαδημαϊκό έτος 2005 – 2006

Αραμπατζή Δήμητρα

Σεισμική Μόνωση Βάσης. Επιλογή μονωτήρων για βέλτιστη συμπεριφορά (ελαστική και ανελαστική ανάλυση). (Περίληψη)

Άτσαλος Αθανάσιος

Γεράκη Μάρθα

Μελέτη υφιστάμενης κατασκευής. (Περίληψη)

Ζαπάρτας Παναγιώτης – Παλάσκας Γεώργιος – Αλέξανδρος

Αλληλεπίδραση εδάφους-βάθρων γεφυρών. Μέθοδοι επέμβασης στο έδαφος προς διερεύνηση της σεισμικής απόκρισης της γέφυρας. (Περίληψη)

Κατάκαλος Κωνσταντίνος

Πειραματική σεισμική μηχανική. (Περίληψη)

Κατσάνος Ευάγγελος

Δημιουργία έμπειρου συστήματος για τον σχεδιασμό κατασκευών συνεκτιμώντας την αλληλεπίδραση εδάφους-κατασκευής. (Περίληψη)

Σέξτος Α.
Κατωπόδη Ουρανία

Αποτίμηση φέρουσας ικανότητας σε κτίριο και ενίσχυση. (Περίληψη)

Ιγνατάκης Χρ.
Παπαναούμ Ελευθέριος

Πειραματική σεισμική μηχανική. (Περίληψη)

Πετράκης Άγης

Αποτίμηση φέρουσας ικανότητας με βάση το σχέδιο 2 του κανονισμού επεμβάσεων (ΚΑΝ.ΕΠΕ.). (Περίληψη)

Στυλιανίδης Κ.
Πολίτης Αντώνιος

Διαστασιολόγηση κατά την ανάλυση με τη χρονολογική μέθοδο (time history). Έλεγχος της ανελαστικής συμπεριφοράς. (Περίληψη)

Ποτίκας Πέτρος

Αντισεισμικός σχεδιασμός και σεισμική αποτίμηση γέφυρας άνω διάβασης. (Περίληψη)

Κάππος Α.
Σακαλής Θεοφάνης

Έλεγχος κόμβου δοκού-υποστυλώματος από χάλυβα σε ολιγοκυκλική κόπωση υπό οριζόντια σεισμική φόρτιση. (Περίληψη)

Μπίσμπος Χρ.
Σαρηγιάννη Αικατερίνη-
Φελεκίδου Ολυμπία

Μελέτη σεισμικής απόκρισης εκκλησίας από τοιχοποιία (Ναός Μεταμορφώσεως Σωτήρος Κ Όσιον Νικανόρος-Ζαβούρδας) (Περίληψη)

Σενετάκης Κωνσταντίνος

Μη-γραμμική σεισμική απόκριση (1D) σε υφιστάμενα εδαφικά προφίλ στην παραλιακή περιοχή Θεσσαλονίκης, με ελέγχους ρευστοποίησης και προσδιορισμό μονίμων μετακινήσεων για το σενάριο των 475 χρόνων. (Περίληψη)

Σιδηρόπουλος Δημήτριος

Ρήγα Ευλαμπία – Ευτέρπη

Σεισμική τρωτότητα δικτύων κοινής ωφέλειας – Εκτίμηση απωλειών – Εφαρμογή στη Θεσσαλονίκη. (Περίληψη)

Χουρίδης Λάζαρος

Αντισεισμική Μελέτη Τεχνικού Έργου Σκυροδέματος. (Περίληψη)

Τέγος Ι.