Τετάρτη, Δεκέμβριος 12, 2018

APPLICATIONS FOR THE ADVANCED MASTERS IN STRUCTURAL ANALYSIS OF MONUMENTS AND HISTORICAL CONSTRUCTIO

Please find below information about the Advanced Master Course in Structural Analysis of Existing Buildings, Monuments and Historical Constructions.

I kindly invite you to disseminate this information to anybody who could be interested in applying.

APPLICATIONS FOR THE ADVANCED MASTERS IN

STRUCTURAL ANALYSIS OF MONUMENTS AND HISTORICAL CONSTRUCTIONS

After 10 years of European funding, 375 students and 65 countries, applications for the Advanced Masters in Structural Analysis of Monuments and Historical Constructions are opened up to January 20, 2019. This is the leading international course on conservation of heritage structures, winner of the 2017 European Union Prize for Cultural Heritage "Europa Nostra", and a unique opportunity to meet people from all over the world.

This Master Course, which is running its 12th Edition, is organized by a Consortium of leading European Universities/Research Institutions in the field, composed by University of Minho (coordinating institution, Portugal), the Technical University of Catalonia (Spain), the Czech Technical University in Prague (Czech Republic), the University of Padua (Italy) and the Institute of Theoretical and Applied Mechanics of the Czech Academy of Sciences (Czech Republic).

The course combines the most recent advances in research and development with practical applications.

A significant number of scholarships, ranging from 4,000 to 13,000 Euro, are available to students of any nationality.

Please find full details on the MSc programme, as well as electronic application procedure, on the website www.msc-sahc.org