Τρίτη, Σεπτέμβριος 26, 2017

Salary: £14,533 per annum

Contract Type: Fixed Term - 3 years

Closing Date: Thursday 01 June 2017

The Faculty of Engineering and Science is delighted to be able to offer a number of PhD scholarships under the Vice Chancellor Scholarship scheme. The scholarships will be based in one of our Engineering departments: the Department of Engineering Science, or the Department of Applied Engineering and Management. The Faculty has a clear research plan and further details can be found athttp://www2.gre.ac.uk/about/faculty/engsci/research/research-themes. Candidates are strongly encouraged to read through the additional information on the research themes before applying.

Our Engineering research is focused around 9 principal themes:

·         Future technology and the Internet of Things

·         Mathematical modelling for engineering

·         Designing for sustainability

·         Next generation materials

·         Innovative and smart structures

·         Materials handling and transport

·         Communications

·         Engineering enterprise

Design, manufacturing and innovative products

We are looking for candidates to apply with a background in any area of engineering, design or technology-related disciplines. Candidates should have, or expect to achieve, a strong undergraduate degree (2:1 or above). Candidates with relevant Masters degrees or those with practical experience in research or industry are also encouraged to apply.

In addition, applications are encouraged to the following specific projects:

·         Predicting remaining lifetime of aging pipelines through structural health monitoring

·         Developing a novel technology for pneumatic conveying systems control

·         Powder flow tester software development and investigation of particle to bulk scale measurements

A tax-free bursary of £14,533 per year for 3 years is available to UK students, plus ‘Home’ University tuition fees of £4,195 will be paid and some travel expenses to attend appropriate international conferences and seminars will be available. Non-UK candidates are eligible to apply, but will be requested to pay for the difference between the ‘Home’ and ‘Overseas’ fees, currently £8,305.

Informal enquiries should be directed to Professor Peter Kyberd (Engineering Science) or Dr Alec Coutroubis (Applied Engineering and Management). For the named projects, please contact Professor Huapeng Chen (structural health) or Professor Mike Bradley (conveying systems and powder flow).

For additional information about the scholarships please go to: http://www2.gre.ac.uk/research/study/studentships

Applications must be made online via http://www2.gre.ac.uk/jobs. No other form of application will be considered.

The closing date for applications is Thursday 1st June 2017. Selection interviews will take place shortly after the closing date.

University of Greenwich, a charity and company limited by guarantee, registered in England (reg. no. 986729). Registered office: Old Royal Naval College, Park Row, Greenwich, London SE10 9LS.