Σάββατο, Σεπτέμβριος 23, 2017

Job Offer - MSc / Post-doc in Civil Engineering or related field - Ref 03/2017

Dear Colleagues,

ISISE is announcing a research position at the University of Coimbra. Applicants should have a MSc or a PhD in Civil Engineering, or similar fields of science. The main tasks will be the implementation of sustainability assessments (life cycle analysis) applied to steel buildings, bridges and offshore structures. Experience, in these fields, will be strongly valued. Programming skills will also be valued. The candidate should have vocational profile in structural engineering or building physics. Candidates must send their résumé and certificates to Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. before May, 10. The selection process will involve an interview for the highest ranked candidates.

The Institute for Sustainability and Innovation in Structural Engineering (ISISE), www.isise.net has been created in 2007 to achieve excellence in research. You can find the latest triennial report (2012-2014) in the link http://www.isise.net/site/index.php?process=download&id=1337&code=15b82ab831588487eff5e5b265bff798babe5542.

We are looking forward to receiving applications for this position. It is emphasized that this announcement is not a formal grant offer.

Please disseminate the announcement for this position to your contacts.

Kind regards,

Luís Simões da Silva